Поліомієліт: чим небезпечний та чи допоможе вакцинація захиститися

Дата: 01.03.2023 16:42

Захищай своїх: на Закарпатті батьків закликають вакцинувати дітей від поліомієліту

В умовах воєнних дій на території України, великого скупчення людей, недоїдання, переохолодження, антисанітарії ризик заразитися інфекційними хворобами, зокрема й поліомієлітом, зростає в рази.

Поліовірус поширюється непомітно і швидко через відсутність будь-яких симптомів у більшості інфікованих. Ліків проти цієї хвороби не існує, єдиний захист — щеплення.

Поліомієліт – це гостре інфекційне і часом смертельне захворювання, спричинене вірусом, що вражає нервову систему та часто має незворотні наслідки. В 1 з 200 випадків поліо спричиняє невиліковний параліч. 5–10% з тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, помирають через ураження паралічем саме дихальних м’язів.

Якщо у вашої дитини:

• підвищена температура тіла;
  • головний біль;
  • біль у животі і горлі;
  • нудота і блювання;
  • діарея;
  • задишка (аж до задухи);
  • “тягне руку” або вона не встає на ніжку;
  • cлабкість;

при перших ознаках - негайно зверніться до вашого педіатра або сімейного лікаря.

Після одужання може розвиватися постполіомієлітний синдром: діти, які, здається, повністю вилікувалися, можуть відчувати нові м’язові болі, слабкість або у них може з’явитися параліч у дорослому віці, через десятки років після первинного захворювання.

Ліків проти поліомієліту не існує, однак від нього рятує вакцинація. Повний курс вакцинації з Національного календаря щеплень захищає дитину на все життя. Важливо, що поліомієліт викликає вірус, а не щеплення!

Коли треба вакцинувати дитину від поліо?

Дитина повинна отримати 6 доз вакцини від поліо. Всі щеплення безоплатні.

У 2 та 4 місяці малюку вводять Інактивовау полімієлітну вакцину (ІПВ). Вона захищає дитину від паралічу та запобігає потраплянню дикого поліовірусу до центральної нервової системи.

У 6 та 18 місяців дитина має отримати щеплення оральною полімієлітною вакциною (ОПВ).

Таке ж щеплення слід повторити у 6 та 14 років.

Вакцина ОПВ формує імунітет у кишківнику, а відповідно запобігає поширенню вірусу.

Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.

Що робити, якщо пропустили щеплення?

Зверніться до свого сімейного лікаря чи педіатра. Він допоможе скласти індивідуальний графік, щоб надолужити пропущені вакцини.

Протягом останніх 20 років ця вакцина врятувала 5 млн дітей від хронічного паралічу, який вони могли б отримати внаслідок зараження поліовірусом.

За матеріалами Міністерство охорони здоров'я України