Івановецька громада
Закарпатська область, Мукачівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Як уберегтись від придбання неякісного насіння.

Дата: 26.01.2023 09:37
Кількість переглядів: 162

Як уберегтись від придбання неякісного насіння.

Реалізація неякісного насіння стає великою проблемою і особливо вона посилилась  з відміною ліцензування як оптової так і роздрібної торгівлі. Тепер насіння може реалізовувати будь-хто. В наш час насіння в пакетиках продається скрізь – від стихійних ринків до супермаркетів. Проте, гарантувати те, що насіння , яке ви купуєте в такий спосіб принесе вам добрий врожай ніхто не зможе.

Фото без опису

Через підроблене насіння споживачі щороку втрачають мільйони гривень.  Хочеться зупинитись на найбільш розповсюджених махінаціях з пакетованим насінням.

Нечесні підприємці змішують насіння високої якості з тим, що взагалі не проростає. Замість насіння I-II генерацій використовують послідуючі генерації.  Замість одного сорту (як правило нового і дорогого) реалізують зовсім інший. Під маркою дорогого імпортного насіння продається дешевше вітчизняне.

Якщо фасована продукція залишилася нереалізованою з минулого року, втратила схожість - її перефасовують у нову упаковку. Також   може бути насіння, яке купують за копійки в Європі, а в Україні продають вже за ціною елітного імпорту.

Отже, аби не витратити зайві гроші і  не отримати від купівлі насіння розчарування, необхідно знати як правильно вибирати насіння .

Дамо вам декілька порад  як уникнути «лотереї» при купівлі насіння.

Діючим законодавством передбачено основні вимоги до суб’єктів реалізації насіння овочів  в частині пакування, маркування, транспортування та зберігання насіння задля збереження його високих посівних якостей.

Контроль за додержанням суб’єктами насінництва та розсадництва вимог законодавства у цій сфері на території Закарпатськоїобласті здійснюється спеціалістами відділу контролю в сферінасінництва,розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки, що є структурним підрозділом Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатськійобласті.

Згідно статті 15 Закону України «Про насіння та садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації.

Сертифікації підлягає насіння, яке включене до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні (далі Державний реєстр). Ознайомитися з ним можна на сайті Українського інституту експертизи сортів рослин. Перш за все необхідно дізнатися у продавця, чи включений даний сорт до Державного реєстру (там вказують і зони вирощування), він постійно оновлюється, сорти та гібриди, що включені до нього, попередньо протягом двох-трьох років проходять випробування в різних регіонах країни.

Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння видається після проведення  його сертифікації в органах з оцінки відповідності, які уповноважені Міністерством аграрної політики та продовольства України на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва.

На даний час на території України на проведення сертифікації насіння уповноважено ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».

Порядок реалізації насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів регламентується  ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови». .

Відповідно п.12.2. цього стандарту кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові та посівні якості насіння (додаток И).

У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність).

 Кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися:

сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості;

- документами згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості». Згідно ДСТУ 4138-2002 до супровідних відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ 2240):

 - «Атестат на насіння» - на оригінальне (ДН - добазове) та елітне  - (БН - базове) насіння;

 - «Свідоцтво на насіння» - на насіння репродукцій (СН - сертифіковане);

 - «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння першого покоління гібридів.

Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись за вимогою покупця.

Сертифікати на насіння або садивний матеріал та супровідні документи є дійсними на всій території України.

Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, є необмеженим.

Гарантійний термін зберігання якості  насіння повинен відповідати терміну чинності «Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння» на основі якого видано супровідний документ.

Термін придатності насіння обчислюється не від дати фасування насіння, а від дати, коли  його зібрали. Найкраще купувати насіння взимку, так як цієї пори воно надходять у продаж свіжозібраним.

Теоретично, насіння може бути придатним для висівання при умові дотримання умов пакування і зберігання у терміни, які обумовлені додатком «К» ДСТУ ДСТУ6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови». Період зберігання схожості у різних культур відрізняється. Так, у баклажанів, перцю - 4-5 років; томатів, редиски - 4-6 , а у буряка – 6-10 років відповідно.

Бланк сертифіката має індивідуальний номер та серію. Кожному сертифікатові присвоюється індивідуальний реєстраційний номер.

Можна також для більш детальної перевірки зайти на сайт ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» і в Реєстрі сертифікатів на насіння і садивний матеріал  знайти цей номер. Збігтися має все!

Будьте уважні, часто продавець, маючи сертифікат якості на одну культуру продає за цим документом й інші культури.

Дані сертифіката мають співпадати з даними на упаковках. До того ж продавець насіння зобов’язаний видати чек, або поставити підпис на пакетику, вказавши реквізити підприємця, дату продажу та ціну товару, так як у разі виникнення претензій у покупця будуть на руках підстави звернутися до компетентних органів.

Реалізація насіння, яке не забезпечено супровідними документами про їх походження та якість забороняється законодавством України.

 Як відрізнити на прилавку  підробку?

Слід уважно роздивитися пакетик з насінням. Пакетик повинен бути добре склеєний, текст і малюнок – нанесені акуратно. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нові упаковки.

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:

- назву країни-виробника насіння;

- назву і товарний знак, юридичну адресу підприємства, де пакували   насіння;

- культуру, сорт, гібрид;

- масу, або кількість насінин в пакеті, шт.;

- номер  партії насіння, рік урожаю, схожість;

- документ на насіння (назва, №);

- коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування). Остання інформація не є обов’язковою, проте  кожний виробник, який цінує свого споживача зацікавлений в тому, щоби покупець залишився задоволений якістю насіння і воно дало гарний врожай і на нашу думку, основні рекомендації по вирощуванню рослин повинні бути  наведені.

 Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.

Прийміть до уваги і те, що дата фасування має штампуватися, а не друкуватися. Зазвичай упаковка друкується великим тиражем і відразу на кілька років, тому поставити в друкарні точну дату розфасовки просто неможливо. Штамп наноситься тільки після пакування і шрифт відрізняється від типографського.

Усе частіше зустрічається кольорове насіння. Виробники насіння стали використовувати спеціальні барвники для того, аби захистити себе від підробок. Щоб прострочений товар не потрапив на прилавок після закінчення терміну придатності виробники щороку змінюють колір. Наприклад, торік насіння моркви було жовтого відтінку, цього року – блакитного, а наступного – червоним.

З’явилося сьогодні на ринку дражоване та інкрустоване насіння. За певної технології його поміщають в оболонку зі стимуляторами, препаратами захисту від хвороб та шкідників. Термін придатності такого товару, як правило, не більше року. На упаковку з протруєним насінням наносять напис «Протруєно». Якщо насіння покрито оболонками, то на упаковці ставлять напис: «інкрустоване», «дражоване». На упаковці вказують природу добавок, а також співвідношення між масою насіння та загальною масою згідно з ДСТУ.

Перш ніж купити насіння , візьміть у руки пакетик і  спробуйте визначитися скільки в ньому насінин. Подивіться на  вагу насінин у пакетику. Для насіння овочевих культур, наприклад  кількість насінин в 1г у штуках вказано в додатку «К»  ДСТУ6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови». Зараз виробники  його кількість  в основному вказують у штуках. У більшості випадків це 8-12-15 штук. Отже, вам доведеться купити більше пакетиків. Крім того, слід робити похибку на польову схожість насіння, яка зазвичай менша ніж лабораторна. 

І наостанок, радимо дотримуватись основних правил.

 Найкраще купувати насіння у спеціалізованих магазинах, де дотримуються умов зберігання насіння (вологість, температурний режим тощо). Там ви можете отримати кваліфікаційну консультацію щодо новинок  і підкажуть яке насіння краще купити. Не  екзотику, оскільки навіть якісне імпортне насіння, яке дає прекрасні врожаї в себе на батьківщині, може не дати очікуваного результату. Не залишайте магазин без касового чека  і, при можливості, зберігайте цілісність пакетика, в який було розфасоване насіння, принаймні аби було видно номер партії насіння. У такому разі ви зможете пред'явити претензію продавцю за неякісний товар. Або ж запам’ятаєтеуякогореалізатора   більше не купуватимете насіння в майбутньому.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь