Вбережемо птицю від грипу

Дата: 09.10.2024 08:22

Фото без описуОсінь це не лише час для тихого полювання, а ще й період міграції диких птахів, які є природним резервуаром вірусів грипу птиці, особливо мігруюча водоплавна птиця.

Мукачівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області нагадуєгрип птиці – гостре високозаразне вірусне захворювання, яке характеризується пригніченням, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту не викликає масового захворювання у диких птахів, проте, серед домашньої птиці може викликати гострий перебіг захворювання та загибель. Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом. Вірусоносійство у птахів, які перехворіли, триває 2-3 місяці та більше. Інкубаційний період триває 1-7 днів. У окремих випадках – від декількох годин до 7 діб і більше.

Розповсюдження вірусу грипу птиці відбувається шляхом:

• Міграції хворої дикої перелітної птиці.
  • Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканням з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем.
  • Зараження домашньої птиці відбувається у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами догляду, а також трупами або тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами забою, яйцями.
  • Поширення інфекції серед птахів збільшує ймовірність прямої її передачі людям при безпосередньому контакті з інфікованими (або мертвими) дикими або свійськими) птахами або через заражену землю та воду.

Відповідно до вищевикладеного звертаємось до громадян, які утримують курей, гусей, качок, індиків, перепелів, голубів та інших птахів, щоб мінімізувати ризик занесення грипу птиці в особисті домогосподарства та для вбереження власних птахів Вам необхідно дотримуватись таких обов’язкових заходів:

1. утримувати всіх птахів в закритому режимі, а на подвір’ях встановити пристосування для відлякування синантропної птиці (опудала, тріскачки);
  2. не допускати контакту домашньої птиці з дикою птицею, територія проживання та харчування якої тією чи іншою мірою пов’язані з людиною (ворони, голуби, горобці, синиці, сойки, галки, граки та інші) та особливо з дикою перелітною птицею;
  3. контролювати фізіологічний стан птиці;
  4. не напувати домашню птицю водою з відкритих водоймищ куди мала вільний доступ дика птиця;
  5. обмежити доступ стороннім особам до птиці;
  6. проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;
  7. дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінювати одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках);
  8. постійно вести боротьбу з мишоподібними гризунами та шкідливими комахами;
  9. не купувати м’ясо птиці на стихійних ринках, де м’ясна продукція не проходить контролю безпечності та невідомо про її походження;
  10. не купувати живу птицю в невстановлених місцях та без відповідних супровідних документів;
  11. в разі виявлення підозрілої птиці під час відвідування лісу чи водойм ні в якому разі не контактувати з нею;
  12. з метою проведення необхідних профілактичних заходів, інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці;
  13. на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;

При перших ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Держпродспоживслужби у районі або області!