Вибирайте смачні кавуни та диню і споживайте безпечно!

Дата: 04.08.2023 12:06

Сезон кавунів і динь розпочався! На ринках району є велика кількість кавунів з різних регіонів та, навіть, країн,  а останнім часом продають кавуни вирощені в Закарпатті (Берегівський, Мукачівський, Ужгородський, Виноградівський райони). У багатьох покупців виникає питання: чи можна їх купувати, чи не буде шкоди від їх вживання? Норма концентрації нітратів у кавунах – до 60 мг/кг, у динях – до 90 мг/кг.

Фото без описуІ якщо у Вас немає власної мобільної лабораторії для перевірки, Мукачівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області радить, як не отруїтися:

• Не купуйте ягоди при дорозі – кілька годин на пилюці роблять чисті продукти багатими на свинець. Через це вони стають непридатними для вживання;
  • У жодному разі не купуйте баштанні на стихійних ринках. Це можуть бути ті партії, які були недопущені до продажу через високий вміст нітратів, вони не мають експертного висновку лабораторії;
  • Уважно огляньте ягоду, яку плануєте  купувати. Якщо на ній є вм’ятини, або вона м’яка відмовтеся від купівлі, навіть коли продавець скине  ціну,  скоріш за все в них уже почався процес бродіння. Пам’ятайте, що лікування отруєння обійдеться  вам значно дорожче;
  • Не купуйте розрізані навпіл кавуни або дині, накриті плівкою – під дією сонця і плівки утворюється паровий ефект, унаслідок якого рівень нітратів різко підвищується. Додатково Ви  наражаєте  себе на  бактеріальне отруєння;
  • Розрізані ягоди слід зберігати не більше доби, навіть, якщо вони знаходяться у холодильнику;
  • Не доїдайте кавуни чи дині до шкіри – залиште декілька сантиметрів м’якоті, бо у ній найбільше нітратів;
  • Перед вживанням треба обов’язково помити кавун чи диню під проточною водою.

Щодо зберігання кавунів, то все залежить від того, в якому стані знаходиться плід – цілому або розрізаному. У другому випадку, зберегти соковитість та свіжість складніше. Якщо цілий плід можна зберігати тижнями і навіть місяцями, то різану ягоду тримати довго не можна. Скільки зберігається розрізаний кавун в холодильнику - відповідь проста: всього 1-2 дні – і солодкий плід більше не придатний для вживання. Мінімальний термін зберігання пояснюється тим, що у надрізаному кавуні швидко розмножуються бактерії, які нерідко стають причиною харчового отруєння. Терміни зберігання багато в чому залежать від самої ягоди: її сорту, процесу вирощування, транспортування, зберігання та багатьох інших індивідуальних особливостей.

А для того, щоб не гадати, чи хороша ягода, чи ні – купуйте їх лише у дозволених місцях (офіційні ринки та магазини). І найголовніше – не забудьте запитати про документи на товар! У документі має бути вказана інформація: де вирощений плід, вміст нітратів та інші характеристики.

Отож, вибирайте смачні кавуни і споживайте безпечно!