Захист озимих зернових культур в осінній період

Дата: 28.09.2022 10:34

Держпродспоживслужба інформує

Захист озимих зернових культур в осінній період

Фітосанітарний стан озимих  зернових культур під час осінньої вегетації  залежатиме від багатьох факторів: якості підготовки насіннєвого матеріалу, додержання  сівозміни, обробітку ґрунту, збалансованого внесення добрив, а також значною мірою - від агрокліматичних умов. Восени посіви озимих  заселятимуть шкідники, рослини уражуватимуться хворобами, особливо за умов затяжної осінньої вегетації.

Дотримання сівозміни, правильний підбір попередника складають основу інтегрованого захисту озимих зернових  культур від комплексу шкідливих організмів. Добрі попередники – рання картопля, ріпак, багаторічні трави, пари, гречка – усувають загрозу від хлібної жужелиці, істотно обмежують загрозу від попелиць, трипсів, кореневих гнилей, септоріозу, фузаріозу та ін. Значному обмеженню чисельності шкідливих організмів сприяє оптимальна агротехніка.

Насіннєвий матеріал є одним із джерел інфекційного запасу хвороб, тому важливим етапом підготовки до посіву є протруювання насіння. Протруювання, крім знищення зовнішньої та внутрішньої інфекції хвороб, захищає насіння та проростки від повторного зараження інфекцією, яка знаходиться у ґрунті, від пліснявіння та загнивання, ослаблює негативну дію механічного травмування насіння.

В умовах переважання теплої сухої погоди під час осінньої вегетації посіви озимих зернових культур заселятимуть шкідники: злакові попелиці, цикадки, які крім пригнічення росту та розвитку рослин, часто є перенощиками вірусних хвороб типу карликовості, мозаїк. ЕПШ попелиць 100-150 екз./кв.м, або 2-3 особини на 1 рослину. Негативний вплив попелиць найбільший за раннього заселення та посушливої погоди. При виявленні порогової чисельності шкідників доцільним є проведення суцільних, або локальних (у місцях скупчення – вогнищах шкідників) обробок одним із інсектицидів – актара 25WG,ВГ 0,1-0,14 кг/га, акцент,КЕ1,5л/га, альфазол SL,РК 0,2л/га, альфагард100,к.е.0,1-0,15 л/га, БІ-58 новий,к.е. 1,5 л/га, біммер,к.е. 1,0-1,5л/га, енжіо247SC,к.с. 0,18л/га, карате Зеон 050, СS,мк.с. 0,15л/га, іншими дозволеними.

За умов тривалої осінньої вегетації, коли закінчується період захисної дії протруювачів, або недостатній їх спектр фунгітоксичної дії, посіви озимих зернових можуть уражуватися різними хворобами (септоріоз, гельмінтоспоріоз, борошниста роса, кореневі гнилі, іржа). Більшою буде небезпека від хвороб у разі вологої теплої погоди у осінній період. При досягнення однією із згаданих хвороб порогового рівня (1-5% інтенсивності ураження листя при 3-5% уражених рослин) посіви у фазі кущення оздоровлюють  одним із фунгіцидів: альто 240 ЕС, КЕ 0,3-0,4 л/га, імпакт Т,к.с.1,0л/га, дерозал 500SC КС 0,5 л/га, дезарал,КС 0,5л/га, елатус Ріа 358 ЕС 0,4-0,6л/га, рекс Дуо,к.с. 0,4-0,6 л/га, фолікур 250EW,EB 0,5-1,0л/га, абсолют, КС 0,5л/га, аканто плюс 28,КС 0,5-0,75л/га, акула, КЕ 0,8-1,0л/га, аякс, КС 0,4-0,6л/га, бенорад, ЗП 0,3-0,6кг/га, грінфорт ФФ 250, КС 0,5л/га, капало, СЕ 1.0-1,5л/га, медісон 263 SC,КС 0,7-0,9л/га, осіріс Стар, КЕ 0,75-1,5л/га, тілт 250 ЕС, КЕ 0,5л/га, інші дозволені.

В осінній період посіви озимих зернових заселятимуть мишоподібні гризуни (полівки, польова миша). При виявленні 3-5 жилих колоній мишоподібних гризунів на гектар, необхідно проводити захисні заходи одним із препаратів: біопрепарат бактероденцид зернова принада 1-2кг/га, хімічні родентициди – антимиша, принада 2-3пакети(10г) в нору, бромакем,ПР 20-30гр/5м.кв, капкан-принада №1 1,5-2,5кг/га, крисолов, принада 10-20г на нору, рат Кіллер Супер, ГП 5-10кг/га, воскові брикети шторму 1брикет в нору, інші дозволені «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Мишоподібні  продовжують розмножуватися, поки середньодобові температури повітря не знижуються нижче +5С.

Тож, завжди можна розробити вдалу стратегію захисту озимих,будьте пильні і щедрих вам урожаїв!