Івановецька громада
Закарпатська область, Мукачівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Контрафактне насіння

Дата: 16.02.2022 12:22
Кількість переглядів: 544

Як убезпечитись від придбання контрафактного

чи фальсифікованого насіння ?

 

Фото без опису

В Україні, за експертними оцінками, близько 30% насіння не відповідає належній якості. Це або контрафакт (продукція, яка реалізується з порушенням майнових прав інтелектуальної власності), або фальсифікат (продукція, яка виготовлена з порушенням технології, або реалізація з копіюванням упаковки та елементів маркування). 

Використання для посіву контрафактного та фальсифікованого насіння може спричинити  втрату урожаю до 25%.

Купуючи контрафактне чи фальсифіковане  насіння аграрії стикаються з такими проблемами як погані сходи або взагалі їхня відсутність, низька врожайність, низька якість врожаю, невідповідність  сорту, нестійкість до хвороб та інше. 

Щоб вберегтись від  засилля підробок на ринку насіння необхідно звертати увагу на такі показники:

- виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який складає Міністерство економіки, торгівлі та сільського господарства України. Реєстр розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства.

- кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб’юторів;

- Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. Для продажу не може пропонуватися насіння сорту, котрий не занесено у  Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні;

- купувати потрібно тільки за безготівковий розрахунок, зберігаючи всі чеки та квитанції, щоб мати беззаперечні докази;

- перевіряти всі пакувальні мішки та насіння у  них. Як правило підроблене протруєне насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть бути однаковими, або не відповідати сорту тощо;

- занижена ціна є завжди підозрою. Якісне  насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають значні кошти;

Існує багато способів появи на ринку насіння низької якості. Зазвичай для такого роду фальсифікацій використовують товарне зерно, або некондиційне насіння, «правильні» мішки та папірці, зовні схожі на сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості насіння.  

Перед купівлею насіння сільгоспвиробникам потрібно з’ясувати як виглядає оригінальний мішок, для цього потрібно зайти на сайт компанії-виробника. Ззовні мішки можуть бути подібними, проте можливо замітити наявність або відсутність зайвих літер у логотипі бренда, або у назві насіння, або ж кольорова гамма пакування не чітка. Радимо  з підозрою відноситися до мішків, які прошиті декілька разів.

При купівлі насіння обов’язково необхідно перевірити відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці у мішку. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитися через електронний доступ до «Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал». Отримуючи партію насіння обов’язково перевіряйте наявність двох етикеток (внутрішньої та зовнішньої).

Основні засади виробництва та обігу насіння і садивного матеріалу визначає Закон України «Про насіння та садивний матеріал»». Відповідно до  Закону насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами, використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифікату, забороняється. Суб’єкт насінництва та розсадництва позбавляється права займатися виробництвом, реалізацією, використанням насіння і садивного матеріалу шляхом виключення з Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва у разі систематичного  грубого порушення ним законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь