Якісна та доступна дошкільна освіта - один із ключових пріоритетів Уряду на 2021 рік

Дата: 08.04.2021 15:56

Кабінет Міністрів визначив якісну та доступну дошкільну освіту одним із ключових пріоритетів.  3 лютого 2021 року Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет розповів про основні досягнення та завдання, які ставить перед собою Міністерство для розвитку дошкільної освіти на 2021 рік.

П’ять пріоритетних дій щодо дошкілля відповідно до плану:

• розроблення та подання Уряду проєкту нової редакції Закону України «Про дошкільну освіту»;
  • впровадження нового Базового компонента дошкільної освіти;
  • запровадження внутрішнього оцінювання освітніх і управлінських процесів у закладах дошкільної освіти на основі критеріїв якості  дошкільної освіти (ECERS-3);
  • розроблення та впровадження професійних стандартів за професіями «Вихователь» та «Директор закладу дошкільної освіти»;
  • створення додаткових місць у закладах дошкільної освіти.

У МОН триває розроблення нової редакції Закону «Про дошкільну освіту». Новий Закон має на меті підвищення якості дошкільної освіти та розширення доступу дітей до неї. Після його ухвалення передбачається можливість здобуття дошкільної освіти різними форми, зокрема сімейна. Згідно з законом, відбудеться і впровадження академічної та фінансової свободи закладів дошкільної освіти, а також нової моделі фінансування дошкільної освіти.

Для підвищення якості дошкільної освіти впроваджується Базовий компонент дошкільної освіти. У березні вже було надано методичні рекомендації щодо його впровадження, затверджено Типову програму підвищення кваліфікації педагогічних працівників щодо впровадження БКДО та стартувала  серія вебінарів для підвищення кваліфікації педпрацівників.

Упродовж 2021 року заплановано проведення оцінювання якості освітнього процесу в дитсадках за методикою ECERS-3.

Реалізацію цього напряму планують, зокрема, шляхом:

• забезпечення закладів освіти доступом до Інтернету із швидкістю від 100 Мбіт/с та облаштування відкритих Wi-Fi зон;
  • підвищення рівня цифрової грамотності педагогічних працівників;
  • підвищення соціального статусу працівників, зокрема вихователів закладів дошкільної освіти шляхом збільшення оплати праці, моральне заохочення та підвищення престижності праці;
  • сприяння розвитку та розширенню мережі закладів дошкільної освіти шляхом запровадження альтернативних джерел фінансування, зокрема на засадах державно-приватного партнерства;
  • створення реєстрів здобувачів освіти з використанням інтерфейсу прикладного програмування для зовнішніх інформаційних систем;
  • впровадження системи електронних черг до закладів дошкільної освіти.

Основа забезпечення якісної та доступної дошкільної освіти  - це відповідальність держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти за розвиток і виховання дитини.