Амброзія полинолиста - злісний карантинний бур'ян!
Вперше цей бур’ян було виявлено в Північній Америці. Зараз він розповсюджений в усіх областях України та АР Крим і набуває дедалі ширшого поширення.
Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.) засмічує усі польові культури, особливо просапні і зернові, а також присадибні ділянки, сади, виноградники, пасовища, луки, полезахисні смуги, неугіддя. Площі засмічення - від поодиноких екземплярів до тисячі гектарів.Добре росте на узбіччях залізничних, автомобільних, ґрунтових доріг, вулиць, на берегах рік і ставків, на пустирях, канавах і інших землях, які не обробляються.
Утворюючи велику наземну масу і кореневу систему, вона сильно пригнічує культурні рослини. Потребує багато води на утворення одиниці сухої речовини, в середньому в 2 рази більше у порівнянні з колосовими хлібами, що приводить до пересихання грунту. Найчастіше потерпають від амброзії просапні культури, особливо соняшник та кукурудза. При недостатньому догляді за посівами цих культур вона переростає їх і сильно пригнічує, що приводить до різкого зниження врожаю, а то й повної загибелі рослин.
На полях, засмічених амброзією, погіршується якість польових робіт, особливо під час оранки та збирання врожаю.
Тварини її не вживають через вміст в ній гірких ефірних масел (до 0,15%).
Амброзія шкідлива для людей. Її пилок викликає алергічне захворювання - сінну лихоманку.
Амброзія полинолиста однорічна яра рослина, яка за зовнішнім виглядом нагадує полин звичайний.
За сприятливих умов рослини можуть бути заввишки 2-2,5 м, коріння проникає на глибину до 4 м, а в густих травостоях її висота сягає від 20 до 50 см, на сухих і бідних грунтах - 10-15 см.
Одна рослина може утворювати 30-40 тис, несправжніх плодів, а окремі екземпляри - до 80-100 тис.
Насіння зберігає схожість від 10 до 40 років.
Засоби боротьби:
- При виявленні поодиноких рослин їх знищують шляхом виривання та спалювання.
- При сильному засміченні - рослини скошують на початку цвітіння або здійснюють хімічну обробку гербіцидами: Раундапом, Ураганом, Гліфбсом, Гліфосатом. Необхідне дотримання агротехніки, сівозміни, правильного обробітку грунту, догляду за посівами.
Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів. Порушення вимог відносно виконання фітосанітарних заходів щодо знищення амброзії полинолистої спричиняє за собою накладення штрафів на посадових осіб та громадян згідно статті 105 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».
ЮГАС Н.І. – головний спеціаліст відділу фітосанітарних заходів на кордоні Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області;
БЕНДЗА Я.С., АНТАЛОВСЬКИЙ І.М. – провідні спеціалісти відділу фітосанітарних заходів на кордоні Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.